Mozaika kamienna jest niezwykle ozdobnym materiałem wykończeniowym. Do jej wykonania zazwyczaj używa się kamieni często obecnych w architekturze – marmuru, trawertynu, piaskowca, czy onyksu, Kamienie te są odpowiednio cięte, obrabiane i polerowane. Bardzo popularne są również mozaiki z otoczaków (obłych kamyków rzecznych).

Produkują je między innymi Indonezyjczycy, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w ręcznej obróbce kamienia naturalnego. Indonezja  to największy archipelag na świecie. Kamienie, z których wykonuje się mozaiki pochodzą z wysp takich jak: Bali, Jawa, Sumatra, Borneo, Maluku, Sumba, Lomok, Yamenda oraz wiele innych, nie zamieszkanych przez człowieka. Dziewicza natura tych wysp oferuje niespotykany w Europie wybór kamieni naturalnych. Sam proces tworzenia się struktur kamieni  jest bardzo długi (tysiące a nawet miliony lat), ale to dzięki temu, mozaika kamienna wykonana z kamienia naturalnego, bez dodatków chemicznych staje się produktem naprawdę wyjątkowymi. Indonezyjscy rzemieślnicy wybierają kamienie wysokiej jakości, oczyszczają je i ręcznie sortują w zależności od barwy, kształtu i rozmiaru. Kolejnym krokiem jest łączenie w tafle. Kamyk po kamyku, płytka po płytce i powstają zachwycające mozaiki.

Mozaika kamienna – proces produkcji

Kamień jest bardzo dekoracyjny, daje nieograniczone możliwości użytkowe i plastyczne, jeśli chodzi o tworzenie mozaiki. Możemy zastosować je jako okładziny na posadzkę, okładziny ścian, stopnie schodów i wiele innych dekorów.  Ze względu na dobre parametry techniczne mozaiki kamienne można układać nawet w pomieszczeniach o dość intensywnym ruchu. Można tworzyć z nich nieduże wzory, na przykład rozety wbudowane w inny materiał wykończeniowy (płytki ceramiczne, drewniane deski parkietowe). Naturalne żyłkowania, smugi, cienie i połyski nadają pomieszczeniom reprezentacyjny wygląd.  Odpowiednie oświetlenie podkreśli fakturę kamieni , tworząc niesamowity efekt. Kamienne kompozycje mogą być prawdziwą ozdobą wielu pomieszczeń takich jak łazienki, sauny, gabinety SPA, baseny, ale także jako obudowy kominków czy ścianki dekoracyjne. Mozaiki kamienne chętnie wykorzystuje się np. w hotelach, aby nadać wnętrzom odrobinę luksusu i egzotyki. Znajdują zastosowanie również jako ogrodzenia i elewacje. Możliwości ich wykorzystania jest bardzo wiele i zależą jedynie od fantazji projektanta.

Aranżacje z wykorzystaniem mozaiki kamiennej.

Wiecej przykładaów zastosowania mozaiki znajdziecie Państwo w dziale aranżacje. Jeżeli brakuje Państwu pomysłu na oryginalne wykończenie domu, kamienna mozaika jest doskonałym rozwiązaniem. Trwałość, piękno i wyjątkowość – to cechy, które sprawiają, ze czujemy się dobrze w naszych wnętrzach.